71|3CGR44MBKD
Product Overview
44" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Colgin 44 LED collection in Midnight Black finish
The Colgin 44" LED fan is part of Drew & Jonathan's debut fan collection. Casually refined, the fan delivers powerful airflow and ambient lighting and is damp-rated to be used inside or out. Available in three finishes, the Colgin features a classic downrod and will lend a modern touch to any space.
Product Details
collection
Colgin 44 LED
blade_finish
Matte White ABS/Matte White ABS
country_of_origin
China
manufacturer_finish
Midnight Black
Type
Ceiling Fans
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
width_range
37" - 48"
height_range
13" - 18"
price_range
designer
Drew & Jonathan Scott
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
21.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1200.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
voltage
120.00V
fan_airflow
4070CFM
airflow_efficiency
167CFM/W
blade_pitch
13°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Included
motor_size
131.0 X 10.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
manufacturer_glass
Frosted
wire
78"
canopy
D:5.875'' H:2.625'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/c/ss_3cgr44mbkd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/c/ig_3cgr44xxxd-cul-eng.pdf
led
cfm_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)