71|3CGHR44MBKD
UPC:
Width:
44.00 (in)
Height:
10.80 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
44" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Colgin 44 Hugger LED collection in Midnight Black finish
The Colgin 44" LED Hugger fan is part of Drew & Jonathan's debut fan collection. The modern and refined design delivers powerful airflow and ambient lighting and is damp rated to be used inside or out. Available in two sizes and three finishes, the Colgin Hugger mounts flush to the ceiling making it ideal for small spaces or low ceilings.
Product Details
collection
Colgin 44 Hugger LED
blade_finish
Matte White ABS/Matte White ABS
country_of_origin
China
manufacturer_finish
Midnight Black
Type
Huggers
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
width_range
37" - 48"
height_range
7" - 12"
price_range
designer
Drew & Jonathan Scott
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
21.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1200.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
fan_airflow
3817CFM
airflow_efficiency
156CFM/W
blade_pitch
13°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
light_kit
Included
motor_size
131.0 X 10.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
manufacturer_glass
Frosted
wire
18"
canopy
D:7.5'' H:6.875'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/c/ss_3cghr44mbkd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/c/ig_3cghr44xxxd-cul-eng.pdf
led
cfm_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)