71|3CGHR44RZWD
Product Overview
44" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Colgin 44 Hugger LED collection in Matte White finish
The Colgin 44" LED Hugger fan is part of Drew & Jonathan's debut fan collection. The modern and refined design delivers powerful airflow and ambient lighting and is damp rated to be used inside or out. Available in two sizes and four finishes, the Colgin Hugger mounts flush to the ceiling making it ideal for small spaces or low ceilings.
Product Details
collection
Colgin 44 Hugger LED
manufacturer_finish
Matte White
Finish
White
width_range
37" - 48"
height_range
7" - 12"
max_wattage
21.00W
voltage
120.00V
fan_airflow
3817CFM
airflow_efficiency
156CFM/W
blade_pitch
13°
motor_size
131.0 X 10.0
wire
18"
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/c/ss_3cghr44rzwd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/c/ig_3cghr44xxxd-cul-eng.pdf
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)