Bulbs Light Bulb (BL6E26ST58CL120V27)
maxim
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
16|BL6E26ST58CL120V27
Product Overview
Light Bulb by Maxim from the Bulbs collection
Product Details
collection
Bulbs
max_wattage
6.00W
bulb_type
ST58
bulb_base
E26 Medium
light_source
LED
light_output
600.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
25000
voltage
120.00V
safety_listing
cETLus
safety_rating
Damp
manufacturer_glass
Clear
spec_sheet
https://www.maximlighting.com/prodspec/BL6E26ST58CL120V27
Type
Antique
Finish
Light
Style
Medium
Shade
Clear
meta_keywords
Maxim,BL6E26ST58CL120V27,Light Bulb,Bulbs,Bulb,Bulbs,Medium
status
A
led
Yes
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)