Bulbs Light Bulb (BL11PAR30FT120V30)
maxim
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
16|BL11PAR30FT120V30
Product Overview
Light Bulb by Maxim from the Bulbs collection
Product Details
collection
Bulbs
max_wattage
11.00W
bulb_type
Par 30
light_source
LED
light_output
1100.00lm
color_temperature
3000K
cri
80
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
safety_listing
cETLus
manufacturer_glass
Frosted
spec_sheet
https://www.maximlighting.com/prodspec/BL11PAR30FT120V30
parts_diagram
Type
Reflector
Finish
Light
Style
Medium
meta_keywords
Maxim,BL11PAR30FT120V30,Light Bulb,Bulbs,Bulb,Bulbs,Medium
status
D
led
Yes
price_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
width_range
6" & Less
height_range
6" & Less