Bryden 60" Ceiling Fan (3BRYSM60D)
visual comfort fan
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
71|3BRYSM60D
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
60" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Bryden collection in Hand Rubbed Antique Brass finish
Product Details
collection
Bryden
designer
Chapman & Myers
rooms
Bathroom, Enclosed Patios/Porches, Garage
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
21.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
720.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
fan_airflow
6164CFM
fan_electricity_use
20W
airflow_efficiency
308CFM/W
blade_pitch
18°
blade_finish
Midnight Black/Midnight Black
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
4"
light_kit
Included
motor_size
125.0 X 30.0
country_of_origin
China
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
manufacturer_finish
Hand Rubbed Antique Brass
manufacturer_glass
Frosted
canopy
D:5.75'' H:2.5'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/b/ss_3brysm60habd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/b/ig_3brysm60xxxd-cetl-eng.pdf
Type
Damp Location
Finish
Brass
Shade
Frosted
meta_keywords
Visual Comfort Fan,3BRYSM60HABD,60" Ceiling Fan,Bryden,Hand Rubbed Antique Brass,Ceiling Fan,Fans
status
A
led
width_range
59" - 72"
height_range
13" - 18"
price_range
cfm_range
light_output_range
600lm-950lm (60W equiv.)