71|5ASPCR56MBK
Product Overview
56" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Aspen Coastal 56 collection in Midnight Black finish
Designed with a twist, the Aspen Coastal 56" ceiling fan features clean smooth symmetry with blades that have a slight curve from the housing for an elegant style. Enjoy the tranquility of a coastal breeze in any environment. Aspen Coastal is designed to withstand the elements no matter where it is placed. Our coastal fans feature marine-grade stainless Steel housing, all-weather blades, and a 6-speed handheld remote with reverse functionality for all seasons. Aspen Coastal 56 will add modern charm to your outdoor space.
Product Details
collection
Aspen Coastal 56
blade_finish
Matte White ABS/Matte White ABS
country_of_origin
Taiwan
manufacturer_finish
Midnight Black
Type
Ceiling Fans
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"
price_range
designer
Sean Lavin
rooms
Outdoor spaces - covered or uncovered porches, patios, balconies, garages
fan_airflow
5576CFM
airflow_efficiency
192CFM/W
blade_pitch
13°
blade_quantity
5
fan_control
Wall Mount Control, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Adaptable
motor_size
120.0 X 25.0
material
Marine Grade Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Wet
energy_star
Yes
title_24
Yes
wire
78"