71|5ASPR84RZW
Product Overview
84" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Aspen 84 collection in Matte White finish
The Aspen 84" ceiling fan is the largest in the Aspen family, offering scale and substantial airflow while maintaining a sleek aesthetic. Aspen fans feature clean smooth symmetry with blades that have a slight curve from the housing for an elegant style.
Product Details
collection
Aspen 84
blade_finish
Matte White/Matte White
manufacturer_finish
Matte White
Finish
White
width_range
73" & Up
height_range
13" - 18"
fan_airflow
8393CFM
airflow_efficiency
332CFM/W
blade_pitch
13°
fan_downrod
8"
motor_size
125.0 X 25.0
wire
78"