71|5ASPR70BBSWWO
Product Overview
70" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Aspen 70 collection in Burnished Brass finish
Designed with a twist, the Aspen 56" ceiling fan features clean smooth symmetry with blades that have a slight curve from the housing for an elegant style. Available in 7 finishes, the Aspen 70 is powered by a DC motor and controlled by a 6-speed handheld remote.
Product Details
collection
Aspen 70
blade_finish
Natural Honey/Natural Honey
manufacturer_finish
Burnished Brass
Finish
Brass
width_range
59" - 72"
height_range
13" - 18"
fan_airflow
7270CFM
airflow_efficiency
195CFM/W
blade_pitch
12°
fan_downrod
6"
motor_size
120.0 X 25.0
wire
78"