Light Bulb (LA1CTCC53E12D)
savoy house
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
51|LA1CTCC53E12D
UPC:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
Light Bulb by Savoy House in Clear finish
Product Details
bulbs_included
Yes
max_wattage
5.50W
bulb_type
CTC
bulb_base
E12
light_source
LED
light_output
563.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
15000
voltage
120.00V
material
Metal, Glass
safety_listing
FCC/UL/CUL
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Clear
meta_keywords
Savoy House,LA1CTCC53E12D,Light Bulb,Clear,Bulb,Bulbs,Candelabra
status
A
led
price_range
light_output_range
600lm & less (40W equiv.)
color_temperature_range
2700K-3000K (Warm White)
web_enabled
1
Type
Torpedo
Finish
Clear
Style
Candelabra
width_range
6" & Less
height_range
7" - 12"