Endicott LED Pendant (KSP1201BBS)
visual comfort studio
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
454|KSP1201BBS
UPC:
Width:
24.00 (in)
Height:
13.63 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
Kate Spade's Endicott 24" Pendant expands the collection's architectural language into a more commanding scale. The plaster shade's curved profile and the glowing milk glass sphere create a sculptural presence that anchors the room with understated drama. Perfect for dining rooms, foyers, living rooms, or bedrooms, this pendant offers a bold yet balanced expression of the Endicott Collection—where softened geometry and elevated simplicity converge.
Product Details
collection
Endicott
designer
kate spade new york
rooms
Dining Room, Entry Room/Hallway, Kitchen
number_of_bulbs
1
max_wattage
4.50W
bulb_type
Bi-Pin
bulb_base
G9
light_source
LED
voltage
120.00V
country_of_origin
Philippines
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
manufacturer_finish
Burnished Brass | Burnished Brass
manufacturer_glass
Milk
wire
192" Black/White
rod
6"x1, 12"x4
canopy
DP: 5 W: 5 H: 0.875 Round
meta_keywords
status
A
led
Yes
price_range
web_enabled
1
Type
Exposed Lamps
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
Shade
White
Mount
Stem
width_range
19" - 24"
height_range
13" - 18"