71|3RZHR32BBS
Product Overview
32" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Rozzen 32 Hugger collection in Burnished Brass finish
The Rozzen Hugger 32" fan expands the popular Rozzen series with the most petite hugger yet. Damp-rated for indoor or covered outdoor spaces, the pared-down design features streamlined lines and a simple silhouette. Ideal for small footprint spaces or low ceilings, the Rozzen Hugger will lend an understated touch to any space.
Product Details
collection
Rozzen 32 Hugger
blade_finish
Midnight Black/Midnight Black
country_of_origin
China
manufacturer_finish
Burnished Brass
Type
Huggers
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
width_range
31" - 36"
height_range
7" - 12"
price_range
rooms
Bedroom, Living Room, Great Room, Bathroom, Office, Library, Covered Patios/Porches, Garage
fan_airflow
2708CFM
airflow_efficiency
138CFM/W
blade_pitch
13°
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
light_kit
Adaptable
motor_size
126.0 X 16.0
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
energy_star
Yes
title_24
Yes
wire
18"