Piano/Desk Two Light Piano/Desk Lamp (P14-201-81)
house of troy
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
30|P14-201-81
UPC:
Width:
14.00 (in)
Height:
14.00 (in)
Depth:
Out of stock
Available on: 8/1/2026
Add to Wish List
Product Overview
Two Light Piano/Desk Lamp by House of Troy from the Piano/Desk collection in Mahogany Bronze finish
Desk/Piano Lamp 14" Mahogany Bronze
Product Details
collection
Piano/Desk
number_of_bulbs
2
max_wattage
40.00W
bulb_type
T10
bulb_base
Medium
light_source
Incandescent
voltage
120.00V
country_of_origin
US
notes
Title 20 Compliant when shipped with LED bulb
material
Metal
safety_listing
ETL
safety_rating
ETL
energy_efficient
Yes
dark_sky
Yes
title_20
title_24
manufacturer_finish
Mahogany Bronze
manufacturer_glass
Metal
canopy
6"x 6"
switch
On base
Type
Desk/Task
Finish
Bronze / Dark
Style
Traditional
Shade
width_range
13" - 18"
height_range
13" - 18"