71|3MGMR60RZW-V2
Product Overview
60" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Maverick Coastal 60 collection in Matte White finish
With the iconic sleek modern silhouette, the Maverick fan collection is now available in Marine Grade. The Maverick Coastal 60 has a body made of Marine Grade Steel and three ABS blades. Suitable for wet locations, this fan can be appreciated day or night, rain or shine. The Maverick Coastal 60 in Matte White features a 120.0 X 30.0 6 speed motor with a Thirteen degree blade pitch.
Product Details
Type
Ceiling Fans
Finish
White
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
price_range
collection
Maverick Coastal 60
rooms
Covered Patios & Porches Sheltered from High Winds,Gazebos Sheltered from High Winds
fan_airflow
8574CFM
airflow_efficiency
318CFM/W
blade_pitch
13°
blade_finish
Matte White ABS/Matte White ABS
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed and Reverse
fan_downrod
6"