Eos 52" Ceiling Fan (ECF52ESP5-ESPWLN)
SKU:
46|ECF52ESP5-ESPWLN
Product Overview
52" Ceiling Fan by Craftmade from the Eos collection in Espresso finish
The Eos 52" ceiling fan features a smooth, 3-speed, reversible motor, updated blade arms, and reversible custom 52" blades. Optional remote controls are available (Sold Separately).
voltage
120.00V
blade_finish
Espresso/Walnut
blade_span
52"
fan_downrod
6"
manufacturer_finish
Espresso
wire
80"
rod
6"
canopy
2.4"x5.12"
spec_sheet
https://data.craftmade.com/CraftPIM/ProductData/Specs/ECF52ESP5-ESPWLN_SpecSheet.pdf
Finish
Black
meta_keywords
Craftmade,ECF52ESP5-ESPWLN,52" Ceiling Fan,Eos,Espresso,Fan,Fans,Transitional
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"