Eos 52" Ceiling Fan (ECF52BNK5-DWWLN)
SKU:
46|ECF52BNK5-DWWLN
Product Overview
52" Ceiling Fan by Craftmade from the Eos collection in Brushed Polished Nickel finish
The Eos 52" ceiling fan features a smooth, 3-speed, reversible motor, updated blade arms, and reversible custom 52" blades. Optional remote controls are available (Sold Separately).
voltage
120.00V
blade_finish
Driftwood/Walnut
blade_span
52"
fan_downrod
6"
manufacturer_finish
Brushed Polished Nickel
wire
80"
rod
6"
canopy
2.4"x5.12"
spec_sheet
https://data.craftmade.com/CraftPIM/ProductData/Specs/ECF52BNK5-DWWLN_SpecSheet.pdf
Finish
Pewter, Nickel, Silver
meta_keywords
Craftmade,ECF52BNK5-DWWLN,52" Ceiling Fan,Eos,Brushed Polished Nickel,Fan,Fans,Transitional
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"