Eos 52" Ceiling Fan (ECF52BNK5-BNGW)
craftmade
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
46|ECF52BNK5-BNGW
Product Overview
52" Ceiling Fan by Craftmade from the Eos collection in Brushed Polished Nickel finish
The Eos 52" ceiling fan features a smooth, 3-speed, reversible motor, updated blade arms, and reversible custom 52" blades. Optional remote controls are available (Sold Separately).
Product Details
collection
Eos
voltage
120.00V
fan_airflow
3756CFM
blade_pitch
11°
blade_finish
Brushed Nickel/Greywood
blade_quantity
5
blade_span
52"
fan_control
Pull Chain
fan_downrod
6"
light_kit
Optional (Not Included)
fan_speeds
3
motor_size
153x13
reverse_air
Yes
country_of_origin
China
material
Steel,Aluminum,Copper,Wood
safety_listing
ETLus
safety_rating
Indoor
manufacturer_finish
Brushed Polished Nickel
wire
80"
rod
6"
canopy
2.4"x5.12"
spec_sheet
https://data.craftmade.com/CraftPIM/ProductData/Specs/ECF52BNK5-BNGW_SpecSheet.pdf
Type
Ceiling Fans
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Transitional
meta_keywords
Craftmade,ECF52BNK5-BNGW,52" Ceiling Fan,Eos,Brushed Polished Nickel,Fan,Fans,Transitional
status
A
led
Yes
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"