71|5ASPCR70MBK
Product Overview
70" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Aspen Coastal 70 collection in Midnight Black finish
Designed with a twist, the Aspen Coastal 70" ceiling fan features clean smooth symmetry with blades that have a slight curve from the housing for an elegant style. Enjoy the tranquility of a coastal breeze in any environment. Aspen Coastal is designed to withstand the elements no matter where it is placed. Our coastal fans feature marine-grade stainless Steel housing, all-weather blades, and a 6-speed handheld remote with reverse functionality for all seasons. Aspen Coastal 56 will add modern charm to your outdoor space.
Product Details
collection
Aspen Coastal 70
blade_finish
Matte White ABS/Matte White ABS
manufacturer_finish
Midnight Black
Finish
Black
Style
Transitional
meta_keywords
status
A
fan_airflow
7246CFM
airflow_efficiency
235CFM/W
fan_downrod
6"
motor_size
125.0 X 25.0
wire
78"