Pro Plus Hugger 52 52" Ceiling Fan (PPH52BN5)
craftmade
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
46|PPH52BN5
UPC:
Width:
52.00 (in)
Height:
8.43 (in)
Depth:
8.43 (in)
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
52" Ceiling Fan by Craftmade from the Pro Plus Hugger 52 collection in Brushed Nickel finish
The Pro Universal Hugger 52" ceiling fan with standard, 3-speed, reversible motor and reversible blades was designed for situations where the need for a ceiling fan exceeds the ceiling height - Less than 8inch from top to bottom.
Product Details
collection
Pro Plus Hugger 52
voltage
120.00V
fan_airflow
3749CFM
blade_pitch
12°
blade_finish
Brushed Nickel/Greywood
blade_quantity
5
blade_span
52"
fan_control
Pull Chain
light_kit
Optional (Not Included)
fan_speeds
3
motor_size
153x15
reverse_air
Yes
country_of_origin
Taiwan
material
Aluminum,MDF,Silicon,Steel,Copper
safety_listing
cULus
safety_rating
Indoor
manufacturer_finish
Brushed Nickel
wire
12"
Type
Huggers
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Traditional
meta_keywords
Craftmade,PPH52BN5,52" Ceiling Fan,Pro Plus Hugger 52,Brushed Nickel,Contractor Fan,Fans,Traditional
status
A
led
Yes
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"