Pro Plus 52 Fan 52" Ceiling Fan (P52WPLN5-52WWOK)
craftmade
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
46|P52WPLN5-52WWOK
Product Overview
52" Ceiling Fan by Craftmade from the Pro Plus 52 Fan collection in White/Polished Nickel finish
The ideal combination of excellent performance, exceptional value and timeless style, the Pro Plus 52" ceiling fan featuring a clean motor, updated straight blade arms and canopy is built for performance. The dual mount, 3-speed, reversible fan includes custom 52" reversible blades. Optional light kits and remote controls are available(Sold Separately).
Product Details
collection
Pro Plus 52 Fan
voltage
120.00V
fan_airflow
4725CFM
blade_pitch
11.5°
blade_finish
White/Washed Oak
blade_quantity
5
blade_span
52"
fan_control
Pull Chain
fan_downrod
4"
light_kit
Optional (Not Included)
fan_speeds
3
motor_size
153x13
reverse_air
Yes
country_of_origin
Taiwan
material
MDF,Steel,Silicon,Aluminum,Copper
safety_listing
ULus
safety_rating
Indoor
manufacturer_finish
White/Polished Nickel
chain
72"
wire
76"
rod
4"
canopy
2.13"x5.51"
spec_sheet
https://data.craftmade.com/CraftPIM/ProductData/Specs/P52WPLN5-52WWOK_SpecSheet.pdf
Type
Ceiling Fans
Finish
Two-Tone
Style
Traditional
meta_keywords
status
D
led
Yes
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"