Pillar LED Outdoor Wall Lantern (ZA2120-TB-LED)
craftmade
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
46|ZA2120-TB-LED
Product Overview
LED Outdoor Wall Lantern by Craftmade from the Pillar collection in Textured Black finish
Product Details
collection
Pillar
extension
7.00in
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
2
max_wattage
39.20W
bulb_type
Integrated
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
voltage
120.00V
country_of_origin
China
material
Glass,Aluminum
safety_listing
cULus
safety_rating
Wet
title_24
manufacturer_finish
Textured Black
manufacturer_glass
Clear
wire
6"
canopy
4.5"x4.5"x0.63"
delivered_lumens
1002.00lm
spec_sheet
https://data.craftmade.com/CraftPIM/ProductData/Specs/ZA2120-TB-LED_SpecSheet.pdf
Type
Wall Lanterns
Finish
Black
Style
Contemporary Modern
meta_keywords
status
A
led
width_range
6" & Less
height_range
7" - 12"