Haiku 84"Ceiling Fan Kit (MK-HK4-071906A470F470G10I32)
Big Ass Fans
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
466|MK-HK4-071906A470F470G10I32
UPC:
Width:
84.00 (in)
Height:
41.00 (in)
Depth:
Out of stock
Add to Wish List
Product Overview
84"Ceiling Fan Kit by Big Ass Fans from the Haiku collection in Satin Nickel finish
Ceiling Fan Kit, Haiku, 84", 100-277V/1PH, WiFi/BLE, Damp Rated, 0.05HP, <125W, (US,CA,MX), Universal Mount, Motor - Satin Nickel, Airfoils - Satin Nickel, Ext Tube - 32"
Product Details
collection
Haiku
extension
32.00in
voltage
100.00V
fan_airflow
19292CFM
fan_electricity_use
53W
airflow_efficiency
359.255121CFM/W
blade_quantity
3
blade_span
84"
fan_control
Optional Wired Wall Control
fan_downrod
32"
fan_speeds
7
reverse_air
Yes
safety_listing
ETL, cUL
manufacturer_finish
Satin Nickel
canopy
8.7"
instructions
https://www.bigassfans.com/docs/haiku/haiku/haiku-install-guide-en-fr-es.pdf
Type
Damp Location
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Contemporary Modern
width_range
73" & Up
height_range
37" - 48"