Gregory 56" Indoor Ceiling Fan with no Wifi 56" Ceiling Fan (GRG56SBFB4-NWF)
craftmade
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
46|GRG56SBFB4-NWF
UPC:
Width:
56.00 (in)
Height:
16.10 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
56" Ceiling Fan by Craftmade from the Gregory 56" Indoor Ceiling Fan with no Wifi collection in Satin Brass finish
The Gregory 56" ceiling fan blends handsome good looks and performance. Featuring a quiet energy saving 6-speed, reversible DC motor, set of four reversible custom blades, integrated dimmable LED white frost light kit with optional lens cover included, the Gregory fan is easily controlled with the included remote controls.
Product Details
collection
Gregory 56" Indoor Ceiling Fan with no Wifi
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
18.00W
bulb_type
Integrated
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
3000K
cri
93
dimmable
Yes
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
fan_airflow
4395CFM
blade_pitch
12°
blade_finish
Flat Black/Black Walnut
blade_quantity
4
blade_span
56"
fan_control
Remote
fan_downrod
6"
light_kit
Included (optional)
fan_speeds
6
motor_size
153x8
reverse_air
country_of_origin
China
material
Silicon,Steel,Plywood,Copper,Plastic,Aluminum
safety_listing
cETLus
safety_rating
Indoor
title_24
manufacturer_finish
Satin Brass
manufacturer_glass
Frost White
wire
80"
rod
6"
canopy
2.28"x5.91"
delivered_lumens
958.06lm
spec_sheet
https://data.craftmade.com/CraftPIM/ProductData/Specs/GRG56SBFB4-NWF_SpecSheet.pdf
Type
Ceiling Fans
Finish
Two-Tone
Style
Traditional
Shade
White
meta_keywords
Craftmade,GRG56SBFB4-NWF,56" Ceiling Fan,Gregory 56" Indoor Ceiling Fan with no Wifi,Satin Brass,Fan,Fans,Traditional
status
A
led
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"