347|WS12-014-BN
Product Overview
LED Wall Sconce by Kuzco Lighting from the Geri collection in Brushed Nickel finish
Product Details
collection
Geri
meta_keywords
status
A
price_range
web_enabled
1
extension
2.63in
max_wattage
15.00W
bulb_type
Module
bulb_base
AC
light_source
LED
light_output
1575.00lm
color_temperature
2700K
cri
90
rated_average_life
50,000
voltage
120.00V
country_of_origin
China
material
Aluminum + Steel + Acrylic
safety_listing
ETL
safety_rating
Damp
ada
Yes
title_24
Yes
sub_brand
KUZCO VIBE
manufacturer_finish
Brushed Nickel
manufacturer_glass
Frosted Acrylic Diffuser
canopy
W5" x H5" x E1.125"
delivered_lumens
1137.00lm
spec_sheet
https://s3.us-west-2.amazonaws.com/catsy.870/WS12-014_Spec_Sheet.pdf
instructions
https://s3.us-west-2.amazonaws.com/catsy.870/WS12-014_Installation_Instructions.pdf
Type
Cylindrical / Linear
Finish
Pewter, Nickel, Silver
Style
Contemporary Modern
Shade
White
width_range
6" & Less
height_range
7" - 12"
light_output_range
1350lm-2100lm (100W equiv.)