71|3CGHR56RZWD
UPC:
Width:
56.00 (in)
Height:
10.80 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
56" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Colgin 56 Hugger LED collection in Matte White finish
The Colgin 56" LED Hugger fan is part of Drew & Jonathan's debut fan collection for Visual Comfort. The modern and refined design delivers powerful airflow and ambient lighting and is damp-rated to be used inside or out. Available in two sizes and three finishes, the Colgin Hugger mounts flush to the ceiling making it ideal for small spaces or low ceilings.
Product Details
collection
Colgin 56 Hugger LED
manufacturer_finish
Matte White
Finish
White
width_range
49" - 58"
height_range
7" - 12"
max_wattage
21.00W
voltage
120.00V
fan_airflow
5624CFM
airflow_efficiency
176CFM/W
blade_pitch
17°
motor_size
131.0 X 15.0
wire
18"
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/c/ss_3cghr56rzwd.pdf
instructions
https://www.visualcomfort.com/media/docs/install_guide/3/c/ig_3cghr56xxxd-cul-eng.pdf
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)