Cam 54" Ceiling Fan (CAM54FBSB4)
craftmade
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
46|CAM54FBSB4
UPC:
Width:
54.00 (in)
Height:
13.03 (in)
Depth:
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
54" Ceiling Fan by Craftmade from the Cam collection in Flat Black/Satin Brass finish
Low ceiling? No Problem! Part of our Low Ceiling Solutions Series, the Cam 54" updated flushmount ceiling fan offers smooth lines and a low-profile body with four sleek blades, an integrated 20W dimmable LED 3 CCT 3000-5000K light with optional lens cover, and is easily controlled with either the included remote control or the integrated WIFI featuring breeze and timer functions compatible for use with most smart home devices, smart phones and systems.
Product Details
collection
Cam
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
20.00W
bulb_type
Integrated
bulb_base
Integrated
light_source
LED
color_temperature
3000K
cri
90
dimmable
Yes
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
fan_airflow
5602CFM
blade_pitch
16°
blade_finish
Flat Black
blade_quantity
4
blade_span
54"
fan_control
Remote/WiFi
light_kit
Included (optional)
fan_speeds
6
motor_size
153x12
reverse_air
country_of_origin
China
safety_listing
cETLus
safety_rating
Indoor
manufacturer_finish
Flat Black/Satin Brass
manufacturer_glass
Frost White
wire
11"
canopy
1.77"x8.19"
delivered_lumens
1177.00lm
spec_sheet
https://data.craftmade.com/CraftPIM/ProductData/Specs/CAM54FBSB4_SpecSheet.pdf
Type
Ceiling Fans
Finish
Two-Tone
Style
Contemporary Modern
Shade
Frosted
meta_keywords
Craftmade,CAM54FBSB4,54" Ceiling Fan,Cam,Flat Black/Satin Brass,Fan,Fans,Contemporary Modern
status
D
led
width_range
49" - 58"
height_range
13" - 18"