71|3AVLR60SBD
UPC:
Width:
60.00 (in)
Height:
15.40 (in)
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
Product Overview
60" Ceiling Fan by Visual Comfort Fan from the Avila 60 LED collection in Satin Brass finish
Product Details
collection
Avila 60 LED
bulbs_included
Yes
number_of_bulbs
1
max_wattage
20.00W
bulb_type
Array
bulb_base
Integrated
light_source
LED
light_output
1210.00lm
color_temperature
3000K
cri
90
rated_average_life
50000
voltage
120.00V
blade_pitch
10°
blade_finish
Washed White Oak/Washed White Oak
blade_quantity
3
fan_control
Handheld Remote, 6-speed, Reverse and Dimmer
fan_downrod
6"
light_kit
Included w/ blanking plate
motor_size
155.0 X 12.0
country_of_origin
China
material
Steel
safety_listing
cETL
safety_rating
Damp
title_24
Yes
manufacturer_finish
Satin Brass
manufacturer_glass
Matte White
canopy
D:5.875'' H:2.75'' Round
spec_sheet
https://www.visualcomfort.com/media/docs/spec_sheet/3/a/ss_3avlr60sbd.pdf
Type
Damp Location
Finish
Brass
Style
Contemporary Modern
Shade
White
meta_keywords
status
A
led
width_range
59" - 72"
height_range
13" - 18"
price_range
light_output_range
950lm-1350lm (75W equiv.)